کسب و کار

عدم توانایی تحریم‌های آمریکا در طی کردن روند پیشین

عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی، در روز جمعه پستی در صفحه اینستاگرام خود گذاشت و بیان کرد، سه‌شنبه شب گذشته به دعوت شبکه افق در برنامه معیار ابعادی از تلاش‌های مجموعه حاکمیت و به ویژه بانک مرکزی در خنثی‌سازی تحریم‌های آمریکا و اقدامات بانک مرکزی در جلوگیری از فروپاشی اقتصادی را تشریح کردم.

وی ادامه داد، موضوع اصلی این بود که در صورت عدم وجود سیاست ‌گذاری‌های مقاومتی و اقدامات بانک مرکزی برای کنترل تراکنش‌های ریالی و پایه پولی و صیانت از ذخایر ارزی و تأمین مالی واردات کالاهای اساسی و دارو، افزایش پایه پولی و نقدینگی و ارزان فروشی ارز می‌توانست کشور را در موقعیتی قرار بدهد که مطابق پیش‌بینی بسیاری از تحلیل‌گران با تورم افسار گسیخته و نرخ ارز غیر معقول بالایی روبرو شود.

عبدالناصر همتی عنوان کرد، به دلیل سیاست‌ها، برنامه‌های اجرا شده و در حال انجام و ابزارهای طراحی شده و در حال استفاده به ویژه در حوزه سیاست‌گذاری پولی و تأمین مالی کسری بودجه، شرایط امروز کشورمان به هیچ عنوان به وضعیت پیشین باز نمی‌گردد و مجموع شرایط نیز همین را نشان می‌دهد.

رییس بانک مرکزی گفت، بانک مرکزی و در کل مجموعه نظام به درستی از بحران تحریم‌ها به عنوان فرصتی برای بسیاری از سیاست‌های خود استفاده کرد و این اصلاحات را همچنان ادامه خواهد داد.

همتی عنوان کرد، تجربیات گرانسنگ خنثی سازی تحریم و اصلاح روندها، چه در بانک مرکزی و وزارت نفت و چه در بین مجموعه فعالین اقتصادی بخش خصوصی بستر و شرایط متفاوتی را برای تجارت خارجی و نیز رشد تولید ملی حتی با تداوم آن تحریم‌ها فراهم ساخته است. روند فزاینده صادرات نفت و فرآورده و صادرات غیرنفتی در ماه‌های اخیر نشان دهنده این نکته است، هرچند شک ندارم تحریم‌های آمریکا نیز نمی‌تواند روند قبل را طی کند.

این مطلب مفید بود؟

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا