اقتصاد

افزایش ۲۰ درصدی مبادلات ایران و اوراسیا

دبیرکل اتحادیه اقتصادی اوراسیا از افزایش حجم مبادلات تجاری میان ایران و این منطقه خبر داد و از زمان اجرای موافقت نامه تجارت آزاد استقبال و خاطرنشان کرد که شاهد افزایش 20 % مبادلات بودیم. در طی دیداری که صورت گرفته توافق شد که اتحادیه اقتصادی اوراسیا جدول زمان‌بندی انجام مذاکرات طرفین برای انعقاد موافقت‌نامه را در اختیار طرف ایران قرار دهد.

همچنین دبیرکل اتحادیه از کشورمان خواست برای پیشبرد و بهره‌برداری بهتر از موافقت‌نامه زیرساخت‌های لازم در حوزه‌های مالی و تجاری ایجاد و رویه‌های تجاری خود را نیز اصلاح نماید. علاوه بر آن مقدمات مذاکرات برای انعقاد موافقت‌نامه بین دو طرف در این دیدار نیز فراهم و قرار شد جدول زمان‌بندی برای شروع مذاکرات تعیین گردد.

در این دیدار تعیین شد در مرحله نخست سه دور و در مرحله بعد ماهانه یک دور مذاکره تا پایان سال جاری میلادی به صورت مشترک صورت گیرد. موافقت نامه تجارت آزاد که اجرای آن از 5 آبان 98 آغاز شده شامل کاهش تعرفه های 860 قلم کالا بینمیان ایران و اوراسیا بود و قرار است با امضای آن، همه این کالاها به استثنای لیست منفی شامل تعرفه صفر درصد شوند.

این امر باعث تسهیل تجارت بین ایران و 5 کشور عضو اتحادیه خواهد شد و زمینه را برای رفع موانع تعرفه‌ای و غیر تعرفه‌ای تجارت فی‌مابین فراهم خواهد ساخت.

این مطلب مفید بود؟

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا